Jak se chovat v případě neopětované limerence

28. března 2018 v 15:19
Pokud víte, že jste něčím objektem limerence a nechcete mu city opětovat, je třeba se chovat tak, abyste to alespoň nezhoršili.
Pokud vám dá limerent jasně najevo, že o vás stojí, nebo vám to řekne a vy nemáte zájem:
• Odmítněte ho velice jemně, abyste mu ublížili co nejméně. Neříkejte, že ho nemáte rádi, řekněte, že ho máte rádi, akorát jinak.
• Dejte najevo, že se nemá za co stydět, že ho berete vážně a nemyslíte si o něm nic špatného.
• Chovejte se, jakoby se nic nestalo.
Pokud je možné přerušit knontat s limerentem:
Pokud můžete, vymažte ho ze svého života, alespoň na delší dobu, nejméně na jeden rok, aby měl dostčasu se "odlimerencovat". Někdy i tak limerence úplně nevymizí a limerent na vás stejně čas od času myslí, i za několik let, ale už nepociťuje bažení a limerence ho nijak netrápí.
Pokud nejde s limerentem přerušit kontakt:
Nesnažte se s ním vídat co nejméně, ale naopak, vídejte se s ním, jak jen to jde. Limerence nenítypická zamilovanost, která ubírá na síle, čím méně se vidíte, ale je to přesně naopak. Čím méně se budete vídat, tím více bude po vás limerent toužit a o to hůř mu bude.
Nesnažte se dát najevo nezájem. Nechovejte se odměřeně. Uzamilovanosti by to mohlo pomoct, ulimerence tím ale limerentovi škodíte. Pokud vám nedělá návrhy a nechová se nějak nevhodně, není důvod se chovat odměřeně. Chovejte se mile a přátelsky, snažte se s ním mluvit. Pokud děláte opak, ubližujete mu.
Snažte se o to, ho nijak nekritizovat, nehodnotit, nezvyšovat na něj hlas, nebýt nepříjemní, netvářit se naštvaně. Limerent je extrémně přecitlivělý na to, co si o něm myslíte a jak se k němuchováte. Stačí, abyste mu cokoli vytkli a bude mít pocit, že vás zklamal a obávat se, že ho přestanete mít rádi. To, jak se cítí, zcela závisí na vašem chování. Pokud na něj budete nepříjemní, může ho to uvést do stavu silné deprese. Pokud budete milí, vyvoláte v něm euforický stav. Vy se snažíte o to druhé, nic mezi totiž v limerenci neexistuje.
Neodcházejte nečekaně, po tom, co spolu strávíte čas. Vždy se snažte to nějak zakončit, nějakýmzpůsobem se rozloučit. Není to pro limerenta po tom, co odejdete takový šok a lépe se s vaší nepřítomností vyrovná.
Pokud víte, že se z nějakého důvodu nebudete moct vidět, dejte vědět předem, pokud možno. Prolimerenta je nejhorší, když to nečeká. Když počítá s tím, že vás uvidí, ale najednou se to nestane, je to pro něj šok a prudce to zhorší jeho stav.
Dejte mu něco svého. Pokud je to nějakým způsobem možné, dejte mu něco, co vám patří, něco, covás bude limerentovi připomínat. Zní to poněkud bizarně, ale mělo by to být ideálně něco, v čem bude vaše vůně, např. šátek, tričko atd. Když spolu nebudete, nebude se limerent cítit tak osaměle a bude si připadat, jako by byl stále s vámi.
Mějte trpělivost. Může se stát, že kvůli tomu, aby mohl být s vámi, udělá nějakou hloupost, která proněj bude nebezpečná. Nebo na vás může upřeně zírat, i v situaci, kdy se to opravdu nesluší. K limerenci patří snížené sebeovládání, limerent si nemůže pomoct. Proto buďte trpěliví. Nemůže za to.
Neobviňujte limerenta, ani sebe. Limerent za svojí limerenci nemůže, ale ani vy. Limerence není ničívina. Není příjemná ani chtěná ani jednou stranou a nedá se s ní nic dělat. Můžete se jen snažit její účinky zmírnit a tolerovat jí, pokud není možné s limerentem přerušit kontakt.

Závěr
Nikdo si nevybírá, do koho se zamiluje, natož aby si vybral stát se limerentem. Jakmile se limerence objeví, nedá se s ní nic dělat, nelze ji ovlivnit vůlí a jen tak nezmizí, bez ohledu na to, jak moc by si to každý přál. Pokud limerencí trpíte, vězte, že nejste sami. Je tisíce lidí, kteří se potýkají se stejným problémem jako vy, i když to tak nevypadá.

Na závěr bych dodala, že nejsem odborník a informace podané v tomto článku se odvíjí především od mých osobních zkušeností, jakožto limerenta a zkušeností ostatních limerentů. Pokud byste se chtěli dozvědět o limerenci více, nebo potřebujete poradit, neváhejte mě kontaktovat (limerent@seznam.cz). Ráda vám zodpovím jakékoli otázky a pomůžu vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama