Jak se vyrovnat s vlastní limerencí

28. března 2018 v 15:21
Pokud jste závislí na někom, s kým můžete být, není třeba si s limerencí lámat hlavu - sama dříve nebo později zmizí, pokud je ale vaším objektem limerence někdo, koho nemůžete mít, může být těžké s limerencí žít.

Jak si pomoct:


Uvědomte si, že máte problém. Nesnažtese namlouvat si, že je všechno v pohodě, že to zvládáte, žeo nic nejde, že je to, co prožíváte normální. Potlačování pocitů limerenci jen zhorší.
Neobviňujte se. Nemůžete za to. Limerence může postihnout kohokoli a kdykoli, není dobrovolná anedá se vůlí zničit. Není to vaše vina, ani vina nikoho jiného, limerence prostě existuje a vy jste bohužel její oběť.
V žádném případě se nesnažte se svou limerencí vyrovnat alkoholem nebo jinou drogou. Alkoholnebo jiné návykové látky můžou váš stav enormně zhoršit. Zintenzivňují vaše emoce, a protože jsou vaše emoce díky limerenci jako na houpačce, může se stát, že se vám ještě přitíží.
Zabavte se. Pusťte si hudbu, čtěte si, dívejte se na film. Věnujte se koníčkům, dělejte, co vás baví.Nuda zhoršuje váš stav. Zaměstnejte se, abyste na svůj LO tolik nemysleli.
Věnujte se sportu. Sportje dobrý způsob, jak se zaměstnat, abyste na něj nemysleli a udělali u tohoněco prospěšného pro své zdraví. Při sportu se do těla navíc uvolňují endorfiny, které zmírňují bolest a zlepšují náladu, podobně jako když posloucháte hudbu nebo si dáte čokoládu. Sportování tedy nepomáhá nejen vašemu tělu, ale i duši. Navíc při sportu ze sebe vybijete energii, což může značně zmírnit projevy bažení a eliminovat agresivní stavy - nebudete už mít sílu na to, abyste běsnili.
Nepotlačujte sexuální touhu. "Nadrženost" může značně zhoršit vaše bažení. Budete podráždění, mítvětší sklony k agresivním stavům a stavům deprese a úzkosti. Snažte se sexuálně vybít. Pokud nechcete nebo to z nějakého důvodu není možné, můžete si jít zaběhat, nebo dělat jakoukoli jinou fyzicky náročnou aktivitu, která vás unaví.
Pečujte o sebe. Pečujte o svůj zevnějšek. Připadá vám to jako ztráta času, ale pokud se o sebe budetestarat, dbát na to, abyste vypadali upraveně, budete ze sebe mít dobrý pocit. Zlepší to vaší náladu, zvedne
sebevědomí a snadněji se vám donutí jít do společnosti, což vám může prospět.
Dopřejte si dostatek spánku. Spětenejméně 6 hodin denně. Únava a vyčerpání, zhoršuje váš stav.Pokud nemůžete spát, protože myslíte na svůj LO, jděte si lehnout dostatečně brzo, abyste neusínali příliš pozdě.
Pořádně jezte. Jste se svým objektem limerence natolik posedlí, že se zapomínáte najíst, nebo nemátena nic chuť, protože se kvůli němu trápíte. Měli byste si ale uvědomit, že nejíst váš stav ještě zhorší. Budete se cítit ještě unavenější a podrážděnější a budete se trápit ještě víc, pokud nebudete dostatečně jíst. Jezte, i pokud nemáte chuť, přinuťte se.
Obklopte se přáteli. Nevyhýbejte se kontaktu s okolím a neuzavírejte se do sebe, ale naopak, snažte seco nejvíce času trávit s přáteli nebo s kýmkoli blízkým, kdo vás může vyslechnout a rozptýlit vás.
Navštivte odborníka. Pokud opravdu cítíte, že to nezvládáte, měli byste zvážit jeho návštěvu. Zajděteza psychologem nebo psychiatrem a sdělte mu, co vás trápí. Psychiatr vás může nejen vyslechnout a psychicky podpořit, ale také předepsat léky, které zmírní vaše pocity deprese a nutkavé chování.

Jak pomoct limerentovi

Jak pomoct limerentovi jako jeho blízká osoba:

Nemluvte o jeho objektu limerence. Nezmiňujte jeho objekt limerence a nebavte se o něm, pokud oněm limerent sám nezačně mluvit.
Nezmiňujte nic, co s jeho objektem limerence souvisí. Snažte se zjistit, co mu jeho LO připomíná anemluvte o tom.
Naslouchejte mu. Limerent potřebuje svoje city někde ventilovat a pomáhá mu, když se můženěkomu svěřit. Limerence je psychicky náročná, a někdy jen těžko zvladatelná, pokud je na to člověk sám.
Buďte trpěliví. Jeho objekt limerence je skoro jediné, na co myslí, proto o něm chce neustále mluvit.Ať budete mluvit o čemkoli, bude se snažit nějak ho tam zahrnout, bude se snažit hovor přesměrovat tak, aby byla řeč o něm. Časem to může lézt člověku na nervy, ale buďte trpěliví. Limerent si nemůže pomoct, potřebuje o něm mluvit. Pomáhá mu to.
Nemluvte na něj, pokud je jeho objekt limerence na blízku. Pokudje jeho LO poblíž, nebude váslimerent vnímat. Neříkejte mu nic důležitého, snažte se s ním vůbec nemluvit. Limerent chce věnovat pozornost jen jeho LO. Když je na blízku, nezajímá ho nic jiného než on, všechnu svou pozornost soustředí na něj.
Pokud to jde, snažte se mu pomoct, aby se mu dostala pozornost jeho LO. Např. pokud je jeho LOna blízku, ale on se příliš stydí s ním mluvit nebo má tendenci se mu vyhnout, podpořte ho, aby se nebál, nebo promluvte s jeho LO vy a snažte se o to, aby si limerenta všímal.
Pokuste se ho rozptýlit. Snažtese ho nějak zabavit, zaměstnat, upoutat jeho pozornost. Nesnažte seho rozptýlit, pokud je jeho LO na blízku, ale když mu jeho LO schází. Když prožívá abstinenční příznaky, pomůže mu, když někdo odvede od jeho bažení pozornost a bude se mu věnovat.
Obejměte ho. Pokud zrovna prožívá bažení a cítí se rozhozený, může pomoct, když ho někdo obejme.Limerent cítí vnitřní prázdnotu, touží po blízkosti svého LO a může mu pomoct, když ucítí blízkost alespoň někoho jiného, koho má rád.
Navrhněte, aby navštívil odborníka. Někdy je limerence natolik silná, že je dobré zvážit návštěvupsychiatra. Limerentovi může pomoct, pokud si o tom promluví s odborníkem, který navíc může předepsat léky, které můžou zmírnit jeho obsedantní chování a emoční labilitu.

Jak poznat, že jste objektem limerence a jak se chovat


1) Pokud jde o opětovanou limerenciJak poznat, že jste objektem opětované limerence:


 • Limerent nesnáší, abyste spolu chvíli nebyli. Neustále chce s vámi trávit čas. Vyžaduje, abyste byli pořád s ním.
 • Pokud spolu zrovna nejste, neustále vám volá, píše, a očekává, že budete dělat totéž. Když to neděláte, má obavy, co s vámi je, jestli se vám něco nestalo, jestli ho máte ještě vůbec rádi, jestli nejste náhodou s někým lepším.
 • Chce mít přehled o tom, kde jste a co zrovna děláte. Chce vědět přesně kdy, a kam s kým jdete a proč.
 • Pokud se pohádáte, uvede ho to do stavů deprese a bojí se, že o vás přijde.
 • Kdyždojde k hádce nebo mu nějak ublížíte, stejně s vámi chce trávit čas. Potřebuje vás vidět. Raději vás uvidí v znepokojující situaci, než vůbec.
 • Všechno vám odpustí. Ta představa, že byste nebyli v jeho životě, je mnohem horší, než, že jste mu něčím ublížili.
 • Snaží se vám neustále zavděčit. Ze strachu, abyste ho neopustili, udělá, po čemkoli toužíte, i když on to tak nechce.
 • Když jste spolu, chce si neustále povídat, objímat se neobvykle dlouho, potřebuje cítit vaší blízkost, slyšet, že ho máte rádi.
 • Se vším za vámi chodí. Potřebuje, abyste poslouchali jeho problémy, se vším mu pomáhali, ujišťovali ho o jeho schopnostech, dodávali mu sebevědomí.
 • Nechce trávit čas se svými přáteli, ani rodinou. Chce být raději s vámi.
 • Nevěnuje se koníčkům. Dělá to, co baví vás, nebo nedělá nic a jen nad vámi přemýšlí.
 • Zazdívá povinnosti. Jakoby neměl na starosti nic jiného, než vás.

Jak se chovat, pokud jste oba ve vztahu limerenti:


Snažte se spolu trávit co nejvíce času. Čím více se uvidíte, čím častěji spolu bude trávit čas jako pár, tím rychleji by měla limerence vyprchat.


Jak se chovat, pokud jste s někým, kdo trpí limerencí a je na vás závislý:

 • Je třeba si s ním o tom promluvit.
- Řekněte, že si myslíte, že jeho chování není standardní a s citem to vysvětlete.
- Navrhněte, jak to řešit.
- Zdůrazněte, že ho máte rádi a nikdy byste ho neopustili.
 • Vídejte se co nejvíce. Měli byste se snažit vídat co nejvíce. Omezení kontaktu limerenci zhoršuje. Čím častěji spolu budete trávit čas, tím dříve limerence vyprchá.
 • Stanovte si dny, kdy spolu budete trávit čas jako pár. Limerenta uklidní, když bude přesně vědět, kdy se na vás může těšit a ta jistota, že vás uvidí a budete spolu, omezí jeho "carving".
 • Vždy se pořádně rozlučte, po tom, co spolu trávíte čas. Limerent se tak lépe vyrovná s tím, že vás neuvidí.
 • Dejte vědět předem, pokud se nebudete moct vidět. Pokud se na vás limerent těší a vy to na poslední chvíli zrušíte, zhoršíte tím jeho stav. Uvedete ho do stavu deprese a zvýšíte tím jeho abstinenční příznaky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama