Rozdíl mezi láskou a limerencí

28. března 2018 v 15:22
Limerence se na první pohled projevuje velmi podobně jako láska. Je stejně hluboká a dlouhotrvající, proto si limerent často myslí, že miluje. Limerence ale, na rozdíl od lásky, zahrnuje nepříjemné obsedantní rušivé myšlenky, představy a pocity, kdy vám připadá, že bez toho člověka nepřežijete ani vteřinu. Váš psychický stav je jako na houpačce - neustále se pohybujete mezi euforií a frustrací, což láska samozřejmě nezahrnuje.

Rozdíl mezi nešťastnou láskou a limerencí


Neštastná láska a neopětovaná limerence jsou si velmi podobné, přesto nejsou stejné. Nešťastně zamilovaný člověk má deprese z toho, že nemůže dotyčnou osobu mít. Limerent nejen, že je v depresích z toho, že danou osobu nemůže mít, ale navíc trpí nutkavými pocity a myšlenkami na svůj objekt limerence, dotyčný mu neustále chybí a on je v depresích také především z tohoto důvodu. Nešťastně zamilovaný člověk není závislý na svém objektu lásky a zvládá jeho nepřítomnost, nepotřebuje s ním být pořád a nevynucuje si pozornost. Limerent musí být za každou cenu tam, kde je jeho objekt limerence a je ochoten kvůli tomu i riskovat život, nedokáže bez něj vydržet, chce s ním být 24 hodin denně, bez něj mu jehrozně. A když je s ním, neustále vyžaduje jeho pozornost.

Rozdíl mezi zamilovaností a limerencí


Zamilovanost nezahrnuje obsedantní myšlenky

Zamilovanost je úžasný pocit. Za každé okolnosti. Je vám báječně, ať už jste s tou osobou nebo bez ní. Jste pořád veselí, svět je najednou nádherné místo. Často na svého milovaného člověka myslíte, ale ne tak, že byste nebyli schopni žít běžný život. Rádi se svojí milovanou osobu trávíte čas a chybí vám, když spolu nejste, ale ne tak, že by vás to přivádělo k šílenství. Prostě toho člověka máte rádi a je vám s ním dobře, ale když s ním nejste, dokážete bez nějfungovat.

Limerence je úžasná jen tehdy, pokud jste zrovna spolu. Když spolu nejste, jako byste nežili, cítíte vnitřní prázdnotu a přivádí vás to k šílenství. Neustále máte nutkání svého LO vyhledávat. Máte pocit, že bez něj nepřežijete. Vaše myšlenky na váš objekt limerence jsou naprosto obsedantní, jako byste nedokázali myslet na nic jiného.

Limerence vyžaduje opětování pocitů, na rozdíl od zamilovanosti

Podle všech zdrojů, se limerence vyznačuje touhou či potřebou mít city opětované. Já bych to vysvětlila tak, že u zamilovanosti jde o opětování pocitů po sexuální a romantické stránce, zatímco u limerence jde především o emočním opětování, čímž se rozumí jakákoli pozitivní reakce na limerenta ze strany LO, např. pouze něco tak banálního jako to, že se na něj jeho LO usměje. Limerent vyžaduje emoční opětování, lpí na reakcích dotyčné osoby a snaží se, aby vždy dostával pozitivní zpětnou vazbu,vnitřně potřebuje mít pocit, že s ním jeho objekt limerence souhlasí, sdílí jeho pocity, potřebuje jeho pozornost a uznání, aby se cítil spokojený.

Zamilovanost je krátkodobá, limerence může být věčná

Limerence, na rozdíl od zamilovanosti může mít věčné trvání, pokud do cesty přijdou překážky. Limerence má tendenci sílit v nepřízni osudu, což může být např. vztah na dálku, když se nemůže limerent s LO pravidelně vídat, když si limerent není jistý city toho druhého, a především pokud jde o neopětovanou limerenci - je známý případ, kdy byl muž "zalimerencovaný" do jedné osoby 60 let.

Zamilovanost je vášnivá, u limerence není důležitá

Zamilovanost je také především o přitažlivosti, je plná vášně. Zamilovaný člověk touží po něžnostech, představuje si, jak se se svým milovaným líbá, objímá, drží za ruce, a tak dále. Limerenta obvykle uspokojuje povídání si se svým LO víc, než fyzický kontakt s ním, a jeho představy většinou nejsou žádné romantické pohádky, jak to bývá u zamilovanosti. Bývají reálné a zahrnují zcela obyčejné situace, kdy si limerent představuje například něco tak banálního, jako to, že vedle něj jeho LO prostě jen sedí, nebo jeho představy dokonce často zahrnují tragické situace, kde jde o život, s tím, že limerent je většinou ten, který svému objektu limerence zachraňuje život (ale může to být i naopak). K fyzickému kontaktu pak dochází obvykle v představách tohoto typu.

Žárlivost u limerence se liší od žárlivosti u zamilovanosti

Zamilovanému člověku vadí kdokoli, kdo představuje konkurenci, chce svého milovaného člověka sám pro sebe. Pokud jste zamilovaní, vadí vám, když váš milovaný projevuje náklonnost někomu jinému nebo když někdo projevuje náklonnost jemu, natož aby s ním flirtoval. Každý představuje hrozbu. Bojíte se, aby vás váš partner náhodou nevyměnil za někoho jiného, aby pro něj někdo nebyl lepším partnerem, než jste vy. Pokud jste zamilovaní do někoho zadaného, jistě nebudete mít jeho partnera v lásce. Nesnesete se dívat, jak si dávají najevo svojí lásku, nejraději byste zašlapali tu osobu do země. U limerence to tak není.
Žárlivost u limerence je jiná, než u zamilovanosti. Limerent nežárlí na osoby, které jeho objektu limerence projevují náklonnost, nevadí mu, když s ním někdo flirtuje, a pokud má jeho LO partnera,rozhodně proti němu nic nemá, může ho dokonce mít rád. Limerentovi nejde o sexuální stránku, ale emocionální. Je mu jedno, koho si jeho LO tahá do postele, pokud je pro něj dostupný po citové stránce. Nevadí mu, když dává najevo lásku někomu jinému, pokud to neznamená, že jeho bude ignorovat. Limerent žárlí v případě, že se mu nedostává pozornosti jeho objektu limerence. Chce, aby o něm věděl, chce s ním trávit čas, mluvit s ním, chce, aby si ho všímal. Limerent žárlí na každého, kdo je s ním, když on s ním není, na každého, komu jeho objekt limerence věnuje pozornost, když ji nevěnuje jemu, ale ne protože by v něm viděl konkurenci po sexuální stránce, vlastně proti tomu člověku nic nemá, ale vadí mu to, protože má obavy, že ho jeho objekt limerence přestane mít rád jako člověka, že ho nebude vůbec zajímat jeho existence a potřebuje jeho přítomnost a pozornost, aby ho nějak naplňovala a on se cítil šťastný.

Zamilovanost je povrchní, limerence je hluboká a tváří se jako pravá láska

Limerence, na rozdíl od zamilovanosti není tak povrchní, ale je hluboká. Limerent netouží ani tak po něžnostech, jako po emočním naplnění, touží po tom, mít s druhou osobou hluboké pouto. Přitažlivost je sice velmi silná, ale je brána jen jako bonus. Limerent se o člověka zajímá do hloubky, zajímá se o jeho osobu jako celek, velice si ho váží, věří mu a nechce objektifikovat. Má pocit, že by pro svůj objekt limerence udělal všechno, chce pro něj to nejlepší, i pokud to znamená, že on sám bude nešťastný. Proto se často limerence plete s pravou láskou. Když jste zamilovaní, většinou si uvědomujete, že jde o zamilovanost, ale pokud trpíte limerencí, uvažujete nad tím, jestli tu osobu náhodou nemilujete. Limerence je jako láska, až na to, že pravá láska není obsedantní a nezahrnuje nepříjemné nutkavé pocity.

Rozdíl mezi závislostí na lásce a limerencí

Limerence se také může plést se závislostí na lásce. Ano, ta také existuje. Člověk závislý na lásce je závislý na pocitu zamilovanosti. Jeposedlý láskou, neustále má potřebu hledat si "spřízněnou duši",někoho, kdo by ho naplnil. Chce se pořád cítit zamilovaný. Neustále střídá partnery. Když zamilovanost ve vztahu vyprchá, má pocit, že to není ono a hledá si nového partnera, do kterého by se mohl zamilovat. Limerent je člověk závislý na druhém člověku. Na rozdíl od závislosti na lásce, limerent nepotřebujeneustále vyhledávat někoho, do koho by se mohl zamilovat, aby se cítil šťastný. Nelpí na lásce, ale na jednom člověku. Je posedlý jedním člověkem, na kterém je závislý a potřebuje, aby ho nějak naplnil.

Jak poznat, že jste limerent a jak se s limerencí vyrovnat

Jak poznat jste-li limerent

Projevy limerence:

Neustálé myšlenky na objekt limerence - přemítání zážitků z minulosti s ním, přemýšlení nad tím, cořekl, udělal, co si myslí, kde je, jak se má, co dělá, jak se k němu dostat, jak vám s ním je. Plánujete si, jak a o čem s ním mluvit, až ho potkáte. Všechno vám ho připomíná, všude ho vidíte. Když na něj chvíli nemyslíte, ihned vám ho něco připomene.
Pocit, že jde o pravou lásku -limerence se umí tvářit jako pravá láska. Je intenzivní a hluboká, neníjako zamilovanost. Ten člověk pro vás tolik znamená, záleží vám na jeho štěstí, udělali byste pro něj cokoli, proto si říkáte, že to musí být láska. Bohužel, láska to není, pokud zahrnuje negativní nutkavé myšlenky a pocity.
Trvá neobvykle dlouho -Zamilovanostje krátkodobá a trvá obvykle pár měsíců, nejdéle 2 roky, takžepokud jste zamilovaní déle, je dost pravděpodobné, že jde o limerenci.
Zvýšený zájem o potencionální sexuální partnery - ačkoli jste "zalimerencovaní" do jedné osoby, limerence způsobuje, že si najednou více všímáte druhých atraktivních osob, může docházet i ke zvýšenému libidu.
V nepřítomnosti dotyčného:

- podrážděnost, vnitřní neklid, neschopnost soustředit se, úzkost, deprese, agrese
- nechutenství, nespavost, třes, bolesti hlavy, celková slabost a únava
Neustálé vyhledávaní objektu limerence - např. schválně jdete někam, kde je možnost na něj "náhodou" narazit.
Snížené sebeovládání - nemáte žádné zábrany, jste ochotni udělat cokoli, abyste mohli být s ním. Bez rozmýšlení klidně riskujete život, jen abyste ho mohli vidět a je vám to jedno. Nic vás nezajímá, jen on. Musíte ho vidět za každou cenu, i kdyby to bylo jen na vteřinu - i kvůli té vteřině byste se klidně zabili.

Pocit naplnění a radosti v jeho přítomnosti - jakoby se ta prázdnota, která uvnitř vás byla, když jstespolu nebyli, najednou naplnila a vy se cítíte úžasně, euforicky.
Nervozita a nesoustředěnost v jeho přítomnosti - nedokážete se soustředit na nic jiného, než na to,že tam je on. Nevnímáte svět kolem sebe, soustředíte se jen na něj, jakoby tam byl jen on a vy a přemýšlíte nad tím, co si o vás myslí, snažíte se zapůsobit.
Zanedbávání vztahů s okolím - nechcete se s nikým stýkat, raději sedíte doma a utápíte se vmyšlenkách na toho člověka. Nikam nechcete jít, pokud tam nebude on.
Zanedbávání sebe sama - Pokud se s ním nemůžete vidět, nechce se vám o sebe nijak starat.Nechcete se koupat, holit, a nijak jinak o sebe pečovat. Nemá to pro vás smysl. Nic pro vás nemá smysl. Snažíte se, se svým zevnějškem něco dělat jen v případě, že víte, že se uvidíte.
Uzavření se do sebe - Myslíte, že vás nikdo nechápe a ani by vás nechápal, kdybyste s ním o tommluvili, nebo vás nějak soudil. Nechcete nikoho otravovat se svými pocity, se kterými se stejně nedá nic dělat, tak se uzavřete do sebe a necháte, aby vás to ničilo ještě víc.
Problémy donutit se k činnosti - nedokážete se donutit dělat cokoli, nic pro vás nemá smysl, pokudto nějak nesouvisí s objektem vaší limerence.
Ztráta zájmů - už se nevěnujete tomu, co vás vždycky bavilo, jen přemítáte nad tou osobou.Nechcete se věnovat ničemu jinému, než věcem, co s ní souvisí.
Časté sny o objektu limerence - každý druhý den nebo každý den. Bývají příjemné, často majíeuforické účinky, jako přítomnost toho člověka, mohou zlepšit náladu, ale někdy mohou způsobit negativní emoce a pocity zklamání - zdá se vám, že jste spolu a je vám báječně, pak se proberete a on je kdo ví kde a vy zase přemýšlíte nad tím, jak vám chybí.
Představy zahrnující objekt limerence , které bývají netypické - liší se od představ "zdravě"zamilovaných osob. Zamilovaní lidé si často představují objímání, líbání s danou osobou a všechny možné něžnosti, pokud ale trpíte limerencí, tyto představy bývají spíše výjimečné. Představy limerentů většinou zahrnují obyčejné situace z běžného života, nebo dokonce často zahrnují situace, kde se objevuje násilí, zabíjí se, umírá, nebo tam nějakým způsobem jde o život a např. tam jeden zachraňuje druhého, když je v ohrožení života, s tím, že limerent je nejčastěji ten, co zachraňuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 28. března 2018 v 15:54 | Reagovat

Zajímavý článek
Spřátelíš blog?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama